All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Saturday, 19 November 2011

Ardit Gjebrea: Gymysh, Sigurisht Qe Do Vije...

Ardit Gjebrea: Ju rrefej detajet e ardhjes se Gymysh

Te famshmet qe kane shkelur posacerisht ne Tirane per te qene partnere te Ardit Gjebrese per nje nate te vetme ne skene, me se shumti kane qene italiane. Por kesaj here ajo do te jete nje turkeshe me nam. Ka bukuri tipike ballkanase dhe do te pershendese turqisht me “mehraba”! Tashme limuzina eshte gati, nje suite hoteli po ashtu, per te pritur aktoren turke Songul Oden, e njohur si Gymysh, e cila mberrin sot ne Aereoportin e Rinasit. Ajo ende nuk e di sa fansa ka ketu, por pa dyshim qe nuk do cuditet perderisa ka arritur te marre vemendjen po aq sa te nje ylli Holliwood-i. Producenti i “Kenga Magjike”, Ardit Gjebrea, deri ne momentet e fundit preferoi ta ruante enigme, nese ajo do te vinte apo nese ne vend te saj do te ishte thjesht sozia. Per gazeten “Panorama”, Gjebrea zbulon te gjitha detajet e mberritjes se aktores ne Shqiperi, per te qene ne krah te tij sot ne mbremje, ne finalen e “Kenga Magjike 2011”

Sot ne mbremje eshte nata finale e festivalit “Kenga Magjike 2011”. Cfare suprize mund te na zbulonit paraprakisht?
Eshte e cuditshme dhe e pabesueshme se si atmosfera eshte elektrizuar, pas nates se dyte te festivalit “Kenga Magjike”. Ndihet ankth shume i madh tek kengetaret qe kane votuar njeri-tjetrin, dhe presin te performojne sot ne mbremje, qe eshte dhe nata finale. Te gjithe presin surprizat e show-t, qe ne radhe te pare jane kenget e perzgjedhura te kesaj nate. Por teksa e nisa qe ne fillim biseden time qe kur thashe “e pabesueshme”, e kisha fjalen tek interesimi i te gjithe telenovelistave (nese mund t’i cilesojme keshtu) per ardhjen ne Shqiperi te aktores turke Songyl Oden, e njohur si protagonistja e telenoveles “Gymysh”, qe po transmetohet ne “Tv Klan”.

Pra Gymysh do te vije…?
Sigurisht qe do vije. Tashme te gjitha negociatat me aktoren perfunduan. Edhe pse e kishim pak te veshtire te rakordoheshim, sepse ajo ishte teper e zene keto kohe.

Pse vendose te kishe per partnere kete aktore qe vjen nga Turqia, ju e keni ndjekur telenovelen?
Te them te verteten, une nuk e shoh telenovelen “Gymysh”, sepse nuk kam kohe, por ngado qe shkoja degjoja te flitej per te. “Gymysh” ka nje audience te papare, dhe perderisa e pashe qe kjo aktore po kthehej ne nje fenomen jo vetem per telespektatoret por edhe ne televizionin “Klan”, mendova pse jo, pse te mos vije, pse te mos e sjell ne Tirane? Perderisa edhe ne vete shkalleve me shaka pershendeteshim me fjalet “Yakshamlar!” e “Mehraba”, pse jo?

U fol se Songul vjen se bashku me partnerin e saj ne film, Kývanc Tatlýtuð (Mehmetin), i cilesuar nga media nderkombetare si Brat Pitt i Turqise. E vertete eshte?
Jo, jo ajo vjen vetem. Mehmeti ne kete rast jam une, keshtu qe c’lidhje ka Mehmeti…?! (qesh)

Kureshtare jemi te dime se sa kushtoi ardhja e aktores turke me te famshme te momentit…
Une nuk do doja te jepja shifra, pavaresisht se ajo nuk ka kushtuar pak. Por do thosha qe nga te gjitha partneret e mia qe kam sjelle ne Tirane, qe nga Natalia Estrada, Brigitte Nielsen, Alba Parietti, e deri tek Ornella Mutti, Gymyshi me ka kushtuar me shtrenjte nga te gjitha.

Cfare tip partnereje do te jete Gymysh? Deri ne keto momente qe po flasim e ke takuar personalisht aktoren?
Une as e kam takuar, as kam folur ne telefon me te dhe as kam kontaktuar ne ndonje menyre tjeter. Takimi yne i pare do te jete sot ne dreke. Nuk po jap oren dhe vendin ku do takohemi, sepse e di qe do te mund te kete dyndje fansash. E them kete, sepse ndodhi qe ne televizionin “Klan”, pasi doli ne gazeta hamendesimi qe do te vinte Gymyshi, shume menduan se ajo do te vinte tek “E diela shqiptare”, dhe oborri i “TV Klan” u mbush me gati 500 gra, te cilat prisnin te benin fotografi me Gymyshin. Une kam mbetur i shtangur nga deshira e madhe e tyre dhe ky perjetim i emocioneve te tyre per te bere nje fotofrafi me aktoren. Tani qe ardhja e saj eshte nje realitet, jam vertet i lumtur.

Aktorja do te beje prova, sa eshte pergatitur per te qene ne krahun tuaj ne kete rast?
Ne fakt, ne do te kemi nje takim bashke, do te drekojme se bashku sot sic e thashe me siper, dhe une do ta sqaroj per gjithcka qe do te ndodhe dhe nuk mendoj se do te kete veshtiresi per te. E them kete, pasi une kam tejkaluar veshtiresite me Brigitte Nielsen, qe ka qene partnerja me e papermbajtshme qe kam pasur ndonjehere ne jete. Mendoj qe Gymyshi, te pakten me aq sa me kane treguar nga telenovelat, eshte vajze e shtruar dhe e qete. Edhe pse flet vetem turqisht, per ne nuk perben pengese, pasi ne kemi aq shume fjale turqisht ne perdorim, sa s’besoj se do te kemi problem. Madje, jam cuditur deri ne pataksje, kur pashe qe perkthyesja e turqishtes me kishte nxjerre 16 faqe format A4 te fjaleve turqisht qe jane edhe ne shqip. Keshtu qe nuk mendoj se do ta kemi te veshtire komunikimim me Gymyshin.

Kjo do te thote qe ne kete lloj skenari ne do kemi me shume fjale turqisht?
Jo, ne do te kemi fjale shqip, ne kete rast turqit do te flasin shqip. (qesh)

Po per veshjen cfare eshte menduar, ajo vjen me stilin e saj e saj apo te imponuar nga ju?
Jo, do te vije me veshjen e pergatitur nga vete ajo. Gjate bisedimeve ka marre te gjitha informacionet se cfare do te beje dhe keshtu qe e ka te qarte prezencen e saj ne kete nate spektakli.

Mendoni se ka ndikuar ardhja e Gymyshit ne shitjen e biletave te nates finale?
Ne shitjet e biletave te nates finale, ardhja e aktores nuk ka ndikuar absolutisht. Sepse biletat e nates finale jane mbaruar qe diten e marte, dhe per kete motiv kam hequr te gjitha telefonat e nuk kam asnje kontakt telefonik me boten. Keshtu kam perjetuar pese dite shume te bukura ne qetesi te plote, duke vazhduar me provat. Sigurisht, te gjitha mesazhet e rendesishme i kam marre nga asistenet e mi.

Partneret e huaja VIP jane me te gatshme per nje prezantim “live” edhe pa prova?
Jo, ato qe vijne nga jashte, kane thene pese fjale dhe kane ikur. Ato po t’i vini re me kujdes nuk jane partnere, por prezence skenike. Dhe kur kane qene Natalia Estrada, Brigitte Nielsen apo Alba Parietti, ato kane dale maksimumi gjithsej 10 here ne skene. Te gjitha prezantueset shqiptare kane qene non stop ne krahun tim, dhe kemi prezantuar bashkerisht festivalin. Ne rastin e te huajave, jam munduar qe mjeshterisht bashke me skenaristet Aldon Lipe apo Pandi Lacon (qe kam pasur bashkepunim) t’u pershtatemi partnereve qe kane ardhur nga jashte duke sjelle prezencen e tyre ne masen e duhur, por edhe te deshirueshme per publikun.

Gymysh: Cila eshte 30-vjecarja e ndrojtur qe po cmend boten

Ajo i ka bere per vete gjithe fansat e telenovelave per natyren e saj, te nje vajze te urte dhe qe intrigon. Edhe pse nje aktore e bere e njohur ne Turqi, fama e saj ka mberritur deri ne shtetet me te zhvilluara te Perendimit, ndersa e ka pare veten ne qender te vemendjes edhe te mediave italiane. Protagonistja kryesore e premieres turke qe po shfaqet ne televizionin “Klan”, eshte deshmitarja e nje historie te vertete dashurie, qe per momentin ka kapur shifra rekord shikueshmerie, jo vetem brenda vendit te saj, por si nje fenomen televiziv i vendeve arabe e te Ballkanit. Eshte komentuar si femer me shume endrra qe jeton martesen me Mehmetin, nje mashkull ky i deshperuar. Po cila eshte aktorja Songul Oden (Gymysh), e cila luan dramen e dashurise me Kývanc Tatlýtuð – Mehmet, ndersa episodi i fundit ka regjistruar vetem ne Arabine Saudite, ne “MBC channel”, 85 milione shikues. 30-vjecarja aktore luan ne telenovela qe nga viti 2001. E lindur ne Diyarbakýr, deri ne shpernguljen e familjes me vone ne Ankara, ajo u shfaq ne ekran per here te pare ne vitin 1999 ne serialin televiziv ”Ferhunde Hanýmlar”, dhe 5 seriale te mevonshme. Eshte vleresuar me shume cmime, dhe u be mjaft e kerkuar per boten arabe, ndersa tani ben jeten e nje stari me axhende shume te ngjeshur njesoj si yjet e Hollywood-it, ku nuk perjashtohen edhe aktivitetet e bamiresise. Ne intervista te ndryshme, ajo ka pohuar se televizioni ka nje fuqi te jashtezakonshhme per t’i dhene famen nje femre, gje qe i ka ndodhur dhe asaj vete. Pyetjes se a e ka pasur te veshtire te bashkejetoje me famen, ajo i eshte pergjigjur: ”Ne fakt, une e harroj statusin tim e “famshme”. Jam totalisht e turpshme, dhe hyj tek njerezit qe preferoj te qendroj ne backstage. Aktrimi eshte thjesht profesion dhe s’ka lidhje me jeten time te vertete. Dhe te jesh i famshem, nuk do te thote se je i lumtur”, pohon ajo. Ne showbiz-in turk, jane ngritur pikepyetje per nje marredhenie dashurie ne jeten reale me aktorin qe luan Mehmetin. Ata jane pare gjithmone e me shume bashke, duke u komentuar si cifti legjendar. /klotilda harka/panorama/nentor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Next Page: You confess the details of the arrival of Gymysh

The famous who have violated especially in Tirana to be Gjebrea Ardit partner for one night on stage, most have been Italian. But this time it will be a Turk with nam. There is beauty typical Balkan and Turkish greet with "mehraba"! Already limousine is ready, a hotel suite is also expected to Turkish actress Songul Oden, known as Gymysh, which arrives in Rinas airport. It still does not know how many fans there are here, but certainly not surprised since has managed to get as much attention to a Hollywood star-i. The producer of "Song Magic", Next Page, until the last moment to preserve the preferred figure, if she would come or if instead it would be simply cloned. For newspaper "Panorama", & Style reveals all the details of the actress arriving in Albania, to be on his side tonight in the finale of "Song Magic 2011"

Tonight is the final night of the festival "Song Magic 2011". What may surprise us to discover in advance?
It's strange how incredible the atmosphere is electrified, after the second night of the festival "Song Magic". Feel great anxiety to the singers who have voted each other, and expect to perform tonight, which is the final night. All expect surprises show-t, which are primarily selected songs this night. But as I started at the beginning of my conversation when I said "incredible", I was talking about the interest of all telenovelistave (if you can qualify so) to come to Albania Turkish actress Songyl Oden, known as the protagonist of telenovelës "Gymysh" which is broadcast on "TV Klan."

So Gymysh will come ...?
Of course that will come. Now all the negotiations ended with the actress. Even though we had little difficulty rakordoheshim, because she was too busy these days.

Why did the church decide to partner the actress who comes from Turkey, you have followed telenovelën?
To tell the truth, I do not see telenovelën "Gymysh" because I have not time, but I heard everywhere I went to talk to. "Gymysh" has an unprecedented audience, and while I saw that it was coming actress in a phenomenon not only renewed but also on television "Klan", I thought why not, why not come, why not bring in Tirana? While we ourselves playfully përshëndeteshim stairs with the words "Yakshamlar!" And "Mehraba" why not?

Songul was talk that comes along with its partner in the film, Kývanç Tatlýtuð (Mehmed), described by international media as the Brat Pitt Turkey. True?
No, no it just comes. Mehmed in this case I am, so that the relationship between the Mehmeti ...? (Laughs)

Are curious to know how much cost the arrival of Turkey's most famous actress of the moment ...
I would not like to give figures, although it has not paid little. But I would say that from all my partners that I bring in Tirana, from Natalia Estrada, Brigitte Nielsen, Alba Parietti, up to Ornella MUTTI, Gymyshi has devoted most expensive of all.

What tip would be Gymysh partnereje? Up to this point that you are talking about the actress met personally?
I have neither met nor have I talked on the phone with my contact nor in any other way. Our first meeting will be today at lunch. I do not give the time and place where they meet, because I know that might have fans influx. I say this, because it happened on TV "Klan" as appeared in newspapers guess that would put Gymyshi, many thought it would come to "Albanian Sunday", and the court of "TV Klan" was filled with nearly 500 women who expect to make pictures with Gymyshin. I have remained fascinated by their desire and the enjoyment of their emotions to make a fotofrafi actress. Now that her arrival is a reality, I'm really happy.

The actress will make the proof, it is prepared to be by your side in this case?
In fact, we will have a meeting together, will drekojmë together today as I mentioned above, and I will explain everything that will happen and do not think there will be trouble. I say this because I have overcome the difficulties with Brigitte Nielsen, who has been the irrepressible partner I ever had in life. I think that Gymyshi, at least as much as I have shown by soap operas, is the daughter of paved and smooth. Although only speaks Turkish, not an obstacle for us, because we have so many Turkish words in use, as it would have s'besoj problem. Rather, I am surprised to pataksje, when I saw that the Turkish translator had issued 16 pages of A4 of Turkish words that are in Albanian. So do not think we will have more difficulty komunikimim Gymyshin.

This means that in this kind of scenario we will have more Turkish words?
No, we will slip words, in this case the Turks would speak Albanian. (Laughs)

But what is supposed to dress, she comes with her own style her or imposed on you?
No, I will come prepared to dress herself. During the talks has all the information on what to do and so has a clear presence in this nighttime spectacle.

Think affected Gymyshit arrival in selling tickets to the final night?
In ticket sales to the final night, the arrival of actress absolutely no influence. For the final night tickets are finished the day Tuesday, and for this reason I removed all the phones have no telephone contact with the world. I have experienced so many beautiful five days in complete silence, followed by evidence. Of course, all important messages I get from my assistants.

VIP foreign partners are ready for a presentation "live" even without rehearsal?
No, those coming from abroad, said five words and fled. They are careful to note there are partners, but stage presence. And when they were Natalia Estrada, Brigitte Nielsen, or Alba Parietti, they stand a maximum of 10 times on stage. All Albanian presentation have been non stop on my arm, and have jointly presented the festival. In the case of foreign, I tried to neatly together with Aldo scriptwriters or Pandi Laco Lipe (which I had co) to adapt partners who have come from abroad bringing their presence to the extent necessary, but desirable for the public .

Gymysh: Who is the 30-years-old who is making world crazy

It has made for herself all the fans of soap operas to its nature, be a wise girl and intriguing. Even though an actress made famous in Turkey, her fame has come up in most developed countries of the West, and saw himself in the spotlight of the Italian media. The main protagonist of the emerging Turkish premiere on television "Klan" is the witness of a true love story that has captured the moment for record audience figures, not only domestically, but as a television phenomenon of the Arab countries of the Balkans . It is commented as a woman with many dreams to live with Mehmed marriage, a man that desperate. If that is the actress Songul Oden (Gymysh), which plays the drama of love with Kývanç Tatlýtuð - Mehmet, while the last episode recorded only in Saudi Arabia, "MBC channel", 85 million viewers. 30-year-old actress plays the TV series since 2001. Born in Diyarbakýr, to the family later moving to Ankara, she appeared on screen for the first time in 1999 the TV series "Ferhunde Hanýmlar", and 5 series later. It is highly valued awards, and became quite demanding for the Arab world, and now makes life a lot Stari compressed with the same agenda as the stars of Hollywood, where the activities are not exempt charity. In various interviews, she claimed that television has a power to give fame jashtëzakonshhme a female, which has happened and what self. Asked whether he found it difficult to coexist with fame, she replied: "Actually, I forgot my status of" famous ". I am totally embarrassing, and access to people who prefer to stay backstage. Acting profession and there is just about my real life. And being famous does not mean that you are happy, "she said. In showbiz, in Turkish, are raising questions about a love relationship in real life the actor who plays Mehmed. They are seen more and more together, the couple were commenting as legendary.
]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online